Dnes je 18.11.2018, svátek má Romana

Film a architektura


30.09.2018
16:00
Kino Retro Zábřeh

Hlavní osu programu budou tvořit celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu a design. Cílem je přiblížit slavné i méně známé, přesto architektonicky výjimečné stavby prostřednictvím příběhů lidí, kteří v nich žijí. Domy mají různé podoby i charaktery, ale až se svými majiteli dostávají finální otisk a získávají duši.

Winter
(Christina Picchi, Rusko, 2013, 12 min, rusky/anglické tit., nevhodné pro děti do 12 let)
Portrét ročního období na hranici civilizace a přírody na ruské Sibiři
Portrét ročního období, putovaní po severním Rusku a Sibiři, reality, kde hranice mezi životem a smrtí téměř neexistuje, kde civilizace bojuje a zároveň přijímá přírodu s jejími odvěkými zákonitostmi. Reflexe života, adaptace neměnných cyklů existence.

Didi Contractor - Marrying the Earth to the Building
(Steffi Giaracuni, Německo/Švýcarsko, 2017, 85 min, anglicky/hindsky/anglické tit., nevhodné pro děti do 12 let)
Setkání moderní architektury a tradičního řemesla na úpatí Himálají
Architektka Didi Contractor ctí tradiční řemeslo a respektuje přírodu. Při stavbě využívá přírodní materiály - bambus, hlínu, říční kámen. Svůj domov našla na úpatí himálajských kopců v severozápadní Indii v údolí Kangra. Dům, který si tu postavila, je na první pohled jednoduchou hliněnou stavbou obklopenou bujnou vegetací. Chodba je postavená z břidlice a říčního kamene. Podobný charakter mají všechny budovy, které tu projektovala. I přes svůj vysoký věk je Didi stále aktivní a své znalosti předává nejen místním, ale i studentům architektury, kteří za ní jezdí z celého světa. Snímek se stal jedním z divácky nejúspěšnějších filmů loňského architektonického filmového festivalu v Rotterdamu.

Bloki
(Konrad Królikowski, Polsko, 57 min, polsky/anglické tit., nevhodné pro děti do 12 let)
Sociologická sonda do historických i současných bytových komplexů v Polsku
Snímek je sociologickou sondou zaměřenou na výstavbu obřích bytových komplexů známých jako bloki, které vyrostly pod přísnými regulemi komunistické vlády a staly se domovem tisíce rodin. Film však není pouze historickou exkurzí do minulosti. Věnuje se i progresivnímu rozmachu developerských projektů, který se pojí s výstavbou oplocených rezidenčních objektů zaručujících svým obyvatelům zejména komfort a bezpečí.

Vstup: volný

 

Novinky

Předprodej vstupenek

Soutěž

Vstupenku na koncert HORKÝŽE SLÍŽE vyhrává Michaela Krňávková.

Vyhrajte 2 vstupenky na koncert živelné světoběžnice, norské zpěvačky a skladatelky LIVE FOYN FRIIS, která je považována za vycházející hvězdu skandinávského jazzového vokálu. Uvidíte a uslyšíte ji v KINĚ RETRO v neděli 25. LISTOPADU od 20 hodin!

Soutěžní otázka:
LIVE FOYN FRIIS byla hostem zábřežského festivalu Jazz in Hall v roce

1. 2015
2. 2016
3. 2017

Jméno výherce zveřejníme v pondělí 19. listopadu.

Anketa

JSTE SPOKOJEN(A) S PROGRAMOVOU NABÍDKOU KULTURNÍHO DOMU NA NÁSLEDUJÍCÍ MĚSÍCE?

ANO (2943)
2943

NE (1943)
1943

S MALÝMI VÝHRADAMI ANO (2011)
2011

celkový počet hlasujících: 6897