Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
PROGRAM NA E-MAIL

Budování moderního kulturního centra v Zábřehu odstartuje v lednu

Zábřežský kulturní dům se chystá psát novou kapitolu své historie. Budovu, která byla postavena svépomocí v rámci tzv. akce Z a otevřena v září 1971, čeká po dvaapadesáti letech provozu rozsáhlá rekonstrukce. Jejím cílem je modernizace objektu reagující na současné potřeby klíčového kulturního zařízení ve městě.
Stěhování prostor odstartuje po Novém roce a trvat bude přibližně tři týdny. Poté bude objekt minimálně po dobu jednoho roku svěřen do péče stavební firmě VW WACHAL a. s., která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 78,4 mil. korun.
Projekt, který město ve spolupráci s architekty a vedením kulturního domu připravovalo řadu let, zahrnuje kompletní rekonstrukci hlavního sálu, kde dojde na výměnu podlah, obložení, vzduchotechniky, modernizaci osvětlení a audiotechniky a také šaten pro účinkující. Podoba sálu bude rovněž upravena tak, aby odpovídala současným požadavkům na požární bezpečnost. Zvuková kabina bude vybavena nejmodernějším zařízením zajišťujícím optimální zážitek pro návštěvníky. Audiovizuální techniku v ceně 9,2 mil. korun bude dodávat firma AV MEDIA SYSTEMS, a. s.
Nová podoba kulturního domu zahrnuje rovněž přístavbu směrem k ulici Postřelmovská. Ta bude obsahovat nové hygienické zařízení, infocentrum s recepcí, důstojné zázemí pro občerstvení návštěvníků i dosud chybějící skladovací prostory. Nové řešení mimo jiné podstatně zlepší užitnou hodnotu předsálí i celého vstupního prostoru kulturního domu. Rekonstrukce se výrazně dotkne i druhého patra. Kanceláře, klubovny, malý sál i hygienické zázemí budou modernizovány, přičemž následné zateplení objektu posílí energetickou efektivitu budovy.
„Rekonstrukce kulturního domu v Zábřeze je nadčasovou investicí, která přináší kvalitní zázemí pro kulturu a posiluje společenské pouto v srdci města. Během roku se dosluhující objekt ze sedmdesátých let promění v moderní kulturní centrum celého regionu,“ zhodnotil starosta František John.
Zaměstnanci Zábřežské kulturní budou mít po dobu rekonstrukce kontakt s veřejností v kině Retro na Farní ulici. Informační centrum s pokladnou zůstane v centru města, od února se přesune do bývalého obchodu u gymnázia naproti prodejny Hruška. Do sálu kina se také přesunou všechny kulturní pořady plánované městskou společností pro rok 2024. „I přes jisté provizorium i tady našim návštěvníkům nabídneme řadu atraktivních divadel, koncertů či zábavných pořadů. Výhodou klimatizovaného kinosálu je zejména elevace a pohodlné sezení. I když má oproti kulturnímu domu výrazně omezenou kapacitu, jeho bonusem je vysoký komfort pro návštěvníky,“ uvedl jednatel Zábřežské kulturní Zdeněk David.