Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
PROGRAM NA E-MAIL
/images/uploads/1594720966-czendlik-742jpg.jpg

PONDĚLÍ 5. ŘÍJNA, 19.00, KULTURNÍ DŮM, velký sál. Jeden o sobě tvrdí, že je plachý introvert, druhý, že je rozkošný rebel. Ani jeden z nich však nevynechá příležitost vyjet mezi lidi a podělit se s nimi o své životní zkušenosti a názory, přičemž se nezdráhají debatovat i o tématech, která mohou znít z úst římskokatolických kněží provokativně či kontroverzně… Beseda s názvem Nevyžádané rady Marka Orko Váchy a Zbigniewa Czendlika je tak snůškou zamyšlení o věcech všedního dne, otázkách běžného života, jak jej všichni známe v čase dětství i v dospělosti. To vše okořeněno humorem, jež je těmto, tak trochu netradičním kněžím, vlastní. Po skončení pořadu proběhne pro zájemce autogramiáda Zibiho a Orkových knih, které rovněž bude možné na místě zakoupit. Vstupné: 280 a 320 Kč.

VÁŠ DOTAZ

Zbigniew Jan Czendlik (1964),

řečený Zibi, je římskokatolický kněz polské národnosti, působící od roku 1992 v České republice, kdy začínal v Náchodě a od r. 1993 dodnes v Lanškrouně. Působí rovněž jako moderátor, např. v pořadu České televize Uchem jehly (od 2011) nebo Českého rozhlasu Jak to vidí (od 2015). Rád sportuje, dříve hrával fotbal, nyní se věnuje golfu, občas si zahraje tenis nebo lyžuje. V říjnu 2016 mu vyšla kniha Postel hospoda kostel, kterou napsal společně s Markétou Zahradníkovou a za níž obdrželi cenu čtenářů v rámci soutěže Magnesia litera 2017. V dubnu 2018 byla kniha vydána v Polsku pod názvem “Bóg nie jest automatem do kawy”. V listopadu 2018 vyšla kniha Uchem jehly Zbigniew Czendlik a jeho hosté, která je přepisem několika rozhovorů daného pořadu. Na podzim 2019 vyjde kniha Farská kuchařka, jejíž je spoluautorem. Má svou talk show, s níž vyjíždí za lidmi po celé ČR. Aktivně se podílí na charitativních a sociálních projektech různého typu, za účelem podpory seniorů či dětí s hendikepem. Je patronem psího útulku.

Marek Orko Vácha (1966),

řečený Orko, je římskokatolický kněz, administrátor ve farnosti Lechovice u Znojma a zároveň farní vikář v Praze, při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Je přednostou Ústavu etiky na III. lékařské fakultě UK Praha. Vystudoval obor molekulární biologie a genetika na Přírodovědecké fakultě MU Brno a teologii pak v Olomouci a Bruselu. Zúčastnil se dvou výprav na Antarktidu (1997 a 2000). Šest měsíců žil v trapistickém klášteře ve Francii (2002). Vyučoval biologii a náboženství na biskupském gymnáziu v Praze. Na Fakultě sociálních studií MU v Brně vede seminář zaměřený na vztah křesťanství a ekologie. Publikuje v řadě odborných i populárních periodik, zabývá se tématy evoluční biologie a lékařské i environmentální. Je autorem několika knih, mezi nimi s názvem Nevyžádané rady mládeži (2017), která vzbudila velký ohlas. V listopadu 2018 vyšel další titul z jeho autorství, s názvem Radost z Boha a na podzim 2019 vyjde jeho knižní rozhovor Jízda v levém pruhu. Je zván na akce různého typu, kde přednáší na rozličná témata. Rád chodí po planetě Zemi, protože je krásná. Z živočichů jej fascinují motýli, pro jejich krásně namixované barvy.


NEVYŽÁDANÉ RADY MARKA ORKO VÁCHY A ZBIGNIEWA CZENDLIKA

Datum 05.10.2020
Čas 19:00
Místo konání Kulturní dům Zábřeh - velký sál
KOUPIT
REZERVOVAT