Dům kultury Šumperk na Facebooku
Dům kultury Šumperk na Instagramu
PROGRAM NA E-MAIL

Retro nabídne cesty napříč Tureckem

Oblíbený cyklus cestovatelských přednášek pokračuje v kině Retro i po skončení festivalu Welzlování, který letos navštívilo více než 1.700 milovníků dálek a dobrodružství. Ti jsou v dubnu zváni na povídání o Turecku – nejprve o jeho metropoli a pak o divokém Kurdistánu.
Už v úterý 16. dubna do Retra dorazí „cestující pisálek“ Jiří Kalát, který tureckou metropoli ležící na březích Středozemního moře navštívil již několikrát, ale vždy ho překvapila něčím novým. „Chrám Hagia Sofia, Galatskou věž, Modrou mešitu, Hippodrom nebo Yerebatanskou cisternu zná skoro každý návštěvník města na Bosporu. Pojďme ale udělat pověstný Cimrmanův krok stranou a podívejme se také na jiná místa této fascinující křižovatky kultur, lidí a příběhů,“ zve na svou přednášku zkušený cestovatel, fotograf, ale i úspěšný spisovatel, který do Zábřehu zavítá již po několikáté.
Zatímco západ Turecka v čele s Istanbulem praská ve švech, východ země navštíví jen hrstka těch, co mají dobrodružnější povahu. Přesto, ale možná právě proto, bývá oblast tureckého Kurdistánu označována za ráj pro dobrodruhy. „Divoké a liduprázdné hory zalité po celou dobu sluncem silně kontrastují s bujarým životem ve městech. Tato oblast mě doslova uhranula nejen díky přírodním krásám, ale také výbornému jídlu, a především fantastickým lidem,“ napsal o své cestě horský průvodce Michal Štěpánek. Ten svoje zážitky představí ve čtvrtek 24. dubna.
Obě cestovatelské projekce odstartují v zábřežském biografu v obvyklých 17 hodin, vstupné na ně je dobrovolné.